Ako cestujú tetrapaky

Autor: Matej Sýkora | 28.5.2007

V rámci projektu Boli sme. Sme. Budeme (?) sme sa zúčastnili aj „veľkej exkurzie do Šurian a Komárna“, ktorej súčasťou bola zástavka v Šuranoch, vo firme Kuruc company, ktorá (ako jediná na Slovensku) spracováva tetrapaky (aj tie, ktoré triedime v našej škole).
No a teraz by som chcel ukázať aj tým, ktorí nemali možnosť vidieť spracovanie tetrapakov na vlastné oči (presnejšie, ten „zázrak“ spracovania nepotrebného odpadu na niečo užitočné), že triedenie tetrapakov a následná recyklácia má skutočne zmysel, že sa s vytriedenými tetrapakmi deje niečo zmysluplné! Ja osobne som o tom už definitívne presvedčený...
Základnou „didaktickou pomôckou“ pre konkrétnejšiu predstavu je tabuľa, ktorá už z diaľky oznamuje, že dosky Tetra-K majú osem životov. (Pýtate sa, čo sú to dosky Tetra-K? Malo to byť tajomstvo prezradené až na konci, ale už je to vonku... Dosky Tetra–K sú výsledkom spracovania vytriedených tetrapakov.

Ako cestujú tetrapaky
Takže poďme pekne postupne, z ľavého horného rohu pekne v smere hodinových ručičiek dookola.

Ako cestujú tetrapaky
Bez čoho to nemá zmysel? Bez hlavného vstupného materiálu, že? Ten predstavujú vytriedené tetrapaky. Samozrejme nejde o to, aby sme teraz začali spotrebovávať obrovské množstvá tetrapakov len pre samotné triedenie, stačí zbierať a triediť tie, ktoré bežne využívame... Chcel by som tým povedať, že nie je dôvod čímkoľvek plytvať, len pre to, že sa to dá recyklovať!

Ako cestujú tetrapaky
1. život Takže tetrapaky „sa dovezú“ do firmy Kuruc company, kde sa skladujú v takýchto žochoch...

Ako cestujú tetrapaky
2. život Tetrapaky sa „krájajú“ v strojoch na „slíže“...

Ako cestujú tetrapaky
3. život Tetrapakové slíže sa ešte raz „krájajú“ na ešte menšie kúsky...

Ako cestujú tetrapaky
4. život (najväčší zázrak) Tetrapakové kúsky sa pripravujú na linku, kde sa na jednej strane vkladajú „nakrájané slíže“ a na druhej strane vychádzajú dosky Tetra-K.

Ako cestujú tetrapaky
5. život Hádajte aké... (tetrapakové) dosky sú ešte neupravené ale pripravujú sa na to...

Ako cestujú tetrapaky
6. život V 6. živote „to“ prichádza - orezanie na potrebný rozmer (medzi rečou, Kuruc company vyrába tri rozmery Tetra-K dosiek s rôznymi hrúbkami)...

Ako cestujú tetrapaky
7. život V 7. živote sa Tetra-K dosky skladujú... A čakajú na predaj a svoje využitie...

Ako cestujú tetrapaky
8. život K 8. životu patrí využitie. Tetra-K dosky sú vhodný aj výhodný stavebný materiál... napríklad aj pre stavbu podkrovia.

Ako cestujú tetrapaky
8. život (v. 2.0) ...alebo pre stavbu rôznych menších budov...

Ako cestujú tetrapaky
"Rôzne menšie budovy" ... A keď nasneží, tak to potom takto vyzerá! :-)

Recyklácia 4EVER! No a keď sa vám prestane pozdávať vaša budova, dá sa opäť recyklovať! ;-)

 

A ešte jedna „hra“ na záver. Zatvorte oči a zbystrite svoju pozornosť. Predstavte si (najlepšie niekde na krásnej lúke) špinavý smradľavý tetrapak... (Môžete myslieť na niekoho, koho nemáte príliš v láske. :-) Fúúúj! A zrazu sa vám vynára z pozadia logo Kuruc company (sústreďte sa) a na tej lúke stojí vkusná budova z Tetra-K dosiek!!! :-) A teraz pomaly otvorte oči... (Toto nie je science-fiction, ale len trošku zdramatizovaná skutočnosť... Veď stačí tak málo!)